Login Create Account
Use a RegattaTech account to reuse your entry information between events.
Entries can be submitted without an account.
2016 Laser Masters Atlantic Coast Championship Results (Preliminary)
Laser (37 entries)    Scoring: OneDesign
Position Subdivision Sail Club Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Points
1 Great Grand Master (65 ) 189811 Sail Newport Seidenberg, Peter 4 7 3 1 4 2 [38/BFD] 21.0
2 Grand Master (55-64) 210173 AYC NYYC Fillion, Jean 3 5 5 4 4 5 [6] 26.0
3 Master (45-54) 209333 Fishing Bay Yacht Club Brewer, Charlie 3 5 3 4 4 [22] 11 30.0
4 Grand Master (55-64) 209073 CPYC Hughes, Britt 7 10 8 7 2 [11] 5 39.0
5 Master (45-54) 204462 Barrie Yacht Club Wachholz, Patrick 5 4 [14] 10 8 8 4 39.0
6 Master (45-54) 194063 Bay Head Yacht Club Dickson, Glen 9 [10] 8 6 9 3 5 40.0
7 Master (45-54) 205472 Riverside Yacht Club Mcgrath, Lawrence [18] 3 13 13 11 5 3 48.0
8 Master (45-54) 208838 RYA Matan, Mike 13 7 4 12 7 7 [40/DNF] 50.0
9 Grand Master (55-64) 182399 SPYC Landt, Tim 6 7 [39/OCS] 14 9 8 9 53.0
10 Grand Master (55-64) 204824 CPYC Doherty, Matt 9 15 [19] 13 14 10 7 68.0
11 Master (45-54) 200528 Cedar Point Yacht Club Sakai, Ryosuke [40/OCS] 12 12 7 13 17 19 80.0
12 Grand Master (55-64) 174013 Water Rats SLSC Roberts, Richard 16 [27] 6 8 22 18 16 86.0
13 Grand Master (55-64) 199652 Severn Sailing Association Lawson, Bill 11 20 [23] 10 17 19 11 88.0
14 Grand Master (55-64) 162020 Sayville YC Cremer, Ted 10 21 9 23 15 14 [39/BFD] 92.0
15 Great Grand Master (65 ) 193364 CPYC Gitelson, Amnon [28] 17 20 16 18 8 14 93.0
16 Great Grand Master (65 ) 208095 Cold Spring Harbor Beach Club Hewitt, Lindsay [25] 15 21 14 10 14 21 95.0
17 Grand Master (55-64) 199139 Brant Beach YC Russom, Dennis 24 26 16 [30] 13 13 8 100.0
18 Apprentice Master (35-44) 166971 Monmouth Boat Club Henkel, Chris 17 16 12 [21] 18 19 19 101.0
19 Grand Master (55-64) 178857 Severn Sailing Association Glass 14 17 14 18 [30] 22 20 105.0
20 Master (45-54) 199804 CPYC Beckwith, Jeff 20 13 25 17 19 [27] 13 107.0
21 Great Grand Master (65 ) 199552 Brant Beach YC Hahl, Don 17 18 [26] 23 26 19 12 115.0
22 Master (45-54) 101606 Nyack Boat Club Wood, Rick 21 23 16 21 24 13 [40/DNF] 118.0
23 Master (45-54) 209702 Severn Sailing Association Parramore, Michael 23 14 27 [28] 27 24 15 130.0
24 Grand Master (55-64) 167488 SYC Klingler, Todd 23 25 30 [33] 24 24 19 145.0
25 Grand Master (55-64) 177156 Laser District 8 Terry, Robert 27 [32] 18 29 20 29 26 149.0
26 Apprentice Master (35-44) 140787 N A Gontcharova, Nataliya 27 26 19 [33] 30 27 23 152.0
27 Grand Master (55-64) 178616 Naraskatuck Blanco, Bob 13 23 20 21 [39/DNS] 39/DNS 39/DNS 155.0
28 Master (45-54) 179134 Dunn, Brad 29 30 26 23 [32] 29 25 162.0
29 Apprentice Master (35-44) 162028 PRSA Gal, Csilla 23 33 30 28 [41/DNF] 34 27 175.0
30 Apprentice Master (35-44) 183756 Douglaston Yacht Squadron Tichter, Aleksandr 33 [35] 31 27 31 33 29 184.0
31 Great Grand Master (65 ) 204415 Maurice River Yacht Club Drake, Britt 29 27 [38/OCS] 27 31 38/OCS 38/DNS 190.0
32 Master (45-54) 199117 /187311 OBYC Lorson, Pedro 34 37 35 35 22 31 [40/DNS] 194.0
33 Apprentice Master (35-44) 131614 Breakwater Yacht Club Gruzen, Rachel 37 39 37 [41/DNF] 27 29 25 194.0
34 Master (45-54) 209621 Glen Wild Lake Sailing Club Balch, Howard 37 36 34 36 34 34 [40/DNS] 211.0
35 Master (45-54) 199560 Narrasketuck YC Seckler, Frank 33 31 33 [40/DNF] 40/DNS 40/DNS 40/DNS 217.0
36 Apprentice Master (35-44) 153399 N A Hagger, Graham 36 36 33 34 [41/DNS] 41/DNS 41/DNS 221.0
37 Grand Master (55-64) 155200 Harlem Yacht Club Swanton, Philip [39/DNS] 39/DNS 39/DNS 39/DNS 39/DNS 39/DNS 39/DNS 234.0
Subdivision: Laser Apprentice Master (35-44) (6 entries)    Scoring: OneDesign
Position Subdivision Sail Club Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Points
1 Apprentice Master (35-44) 166971 Monmouth Boat Club Henkel, Chris 17 16 12 [21] 18 19 19 101.0
2 Apprentice Master (35-44) 140787 N A Gontcharova, Nataliya 27 26 19 [33] 30 27 23 152.0
3 Apprentice Master (35-44) 162028 PRSA Gal, Csilla 23 33 30 28 [41/DNF] 34 27 175.0
4 Apprentice Master (35-44) 183756 Douglaston Yacht Squadron Tichter, Aleksandr 33 [35] 31 27 31 33 29 184.0
5 Apprentice Master (35-44) 131614 Breakwater Yacht Club Gruzen, Rachel 37 39 37 [41/DNF] 27 29 25 194.0
6 Apprentice Master (35-44) 153399 N A Hagger, Graham 36 36 33 34 [41/DNS] 41/DNS 41/DNS 221.0
Subdivision: Laser Master (45-54) (13 entries)    Scoring: OneDesign
Position Subdivision Sail Club Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Points
1 Master (45-54) 209333 Fishing Bay Yacht Club Brewer, Charlie 3 5 3 4 4 [22] 11 30.0
2 Master (45-54) 204462 Barrie Yacht Club Wachholz, Patrick 5 4 [14] 10 8 8 4 39.0
3 Master (45-54) 194063 Bay Head Yacht Club Dickson, Glen 9 [10] 8 6 9 3 5 40.0
4 Master (45-54) 205472 Riverside Yacht Club Mcgrath, Lawrence [18] 3 13 13 11 5 3 48.0
5 Master (45-54) 208838 RYA Matan, Mike 13 7 4 12 7 7 [40/DNF] 50.0
6 Master (45-54) 200528 Cedar Point Yacht Club Sakai, Ryosuke [40/OCS] 12 12 7 13 17 19 80.0
7 Master (45-54) 199804 CPYC Beckwith, Jeff 20 13 25 17 19 [27] 13 107.0
8 Master (45-54) 101606 Nyack Boat Club Wood, Rick 21 23 16 21 24 13 [40/DNF] 118.0
9 Master (45-54) 209702 Severn Sailing Association Parramore, Michael 23 14 27 [28] 27 24 15 130.0
10 Master (45-54) 179134 Dunn, Brad 29 30 26 23 [32] 29 25 162.0
11 Master (45-54) 199117 /187311 OBYC Lorson, Pedro 34 37 35 35 22 31 [40/DNS] 194.0
12 Master (45-54) 209621 Glen Wild Lake Sailing Club Balch, Howard 37 36 34 36 34 34 [40/DNS] 211.0
13 Master (45-54) 199560 Narrasketuck YC Seckler, Frank 33 31 33 [40/DNF] 40/DNS 40/DNS 40/DNS 217.0
Subdivision: Laser Grand Master (55-64) (13 entries)    Scoring: OneDesign
Position Subdivision Sail Club Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Points
1 Grand Master (55-64) 210173 AYC NYYC Fillion, Jean 3 5 5 4 4 5 [6] 26.0
2 Grand Master (55-64) 209073 CPYC Hughes, Britt 7 10 8 7 2 [11] 5 39.0
3 Grand Master (55-64) 182399 SPYC Landt, Tim 6 7 [39/OCS] 14 9 8 9 53.0
4 Grand Master (55-64) 204824 CPYC Doherty, Matt 9 15 [19] 13 14 10 7 68.0
5 Grand Master (55-64) 174013 Water Rats SLSC Roberts, Richard 16 [27] 6 8 22 18 16 86.0
6 Grand Master (55-64) 199652 Severn Sailing Association Lawson, Bill 11 20 [23] 10 17 19 11 88.0
7 Grand Master (55-64) 162020 Sayville YC Cremer, Ted 10 21 9 23 15 14 [39/BFD] 92.0
8 Grand Master (55-64) 199139 Brant Beach YC Russom, Dennis 24 26 16 [30] 13 13 8 100.0
9 Grand Master (55-64) 178857 Severn Sailing Association Glass 14 17 14 18 [30] 22 20 105.0
10 Grand Master (55-64) 167488 SYC Klingler, Todd 23 25 30 [33] 24 24 19 145.0
11 Grand Master (55-64) 177156 Laser District 8 Terry, Robert 27 [32] 18 29 20 29 26 149.0
12 Grand Master (55-64) 178616 Naraskatuck Blanco, Bob 13 23 20 21 [39/DNS] 39/DNS 39/DNS 155.0
13 Grand Master (55-64) 155200 Harlem Yacht Club Swanton, Philip [39/DNS] 39/DNS 39/DNS 39/DNS 39/DNS 39/DNS 39/DNS 234.0
Subdivision: Laser Great Grand Master (65 ) (5 entries)    Scoring: OneDesign
Position Subdivision Sail Club Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Points
1 Great Grand Master (65 ) 189811 Sail Newport Seidenberg, Peter 1 1 1 1 1 1 [6/BFD] 6.0
2 Great Grand Master (65 ) 193364 CPYC Gitelson, Amnon [4] 3 2 3 3 2 2 15.0
3 Great Grand Master (65 ) 208095 Cold Spring Harbor Beach Club Hewitt, Lindsay [3] 2 3 2 2 3 3 15.0
4 Great Grand Master (65 ) 199552 Brant Beach YC Hahl, Don 2 [4] 4 4 4 4 1 19.0
5 Great Grand Master (65 ) 204415 Maurice River Yacht Club Drake, Britt 5 5 [6/OCS] 5 5 6/OCS 6/DNS 32.0
Race 1
Date: 07/16/16 wx
Position Subdivision Sail Club Name Finish Penalty
Grand Master (55-64) 210173 AYC NYYC Fillion, Jean 2
Master (45-54) 209333 Fishing Bay Yacht Club Brewer, Charlie 1
Great Grand Master (65 ) 189811 Sail Newport Seidenberg, Peter 4
Master (45-54) 204462 Barrie Yacht Club Wachholz, Patrick 3
Grand Master (55-64) 182399 SPYC Landt, Tim 5
Grand Master (55-64) 209073 CPYC Hughes, Britt 6
Grand Master (55-64) 204824 CPYC Doherty, Matt 8
Master (45-54) 194063 Bay Head Yacht Club Dickson, Glen 7
10  Grand Master (55-64) 162020 Sayville YC Cremer, Ted 9
11  Grand Master (55-64) 199652 Severn Sailing Association Lawson, Bill 10
13  Grand Master (55-64) 178616 Naraskatuck Blanco, Bob 12
13  Master (45-54) 208838 RYA Matan, Mike 11
14  Grand Master (55-64) 178857 Severn Sailing Association Glass 13
16  Grand Master (55-64) 174013 Water Rats SLSC Roberts, Richard 15
17  Great Grand Master (65 ) 199552 Brant Beach YC Hahl, Don 17
17  Apprentice Master (35-44) 166971 Monmouth Boat Club Henkel, Chris 14
[18]  Master (45-54) 205472 Riverside Yacht Club Mcgrath, Lawrence 16
20  Master (45-54) 199804 CPYC Beckwith, Jeff 18
21  Master (45-54) 101606 Nyack Boat Club Wood, Rick 19
23  Grand Master (55-64) 167488 SYC Klingler, Todd 22
23  Master (45-54) 209702 Severn Sailing Association Parramore, Michael 21
23  Apprentice Master (35-44) 162028 PRSA Gal, Csilla 20
24  Grand Master (55-64) 199139 Brant Beach YC Russom, Dennis 23
[25]  Great Grand Master (65 ) 208095 Cold Spring Harbor Beach Club Hewitt, Lindsay 25
27  Grand Master (55-64) 177156 Laser District 8 Terry, Robert 26
27  Apprentice Master (35-44) 140787 N A Gontcharova, Nataliya 24
[28]  Great Grand Master (65 ) 193364 CPYC Gitelson, Amnon 28
29  Great Grand Master (65 ) 204415 Maurice River Yacht Club Drake, Britt 29
29  Master (45-54) 179134 Dunn, Brad 27
33  Master (45-54) 199560 Narrasketuck YC Seckler, Frank 31
33  Apprentice Master (35-44) 183756 Douglaston Yacht Squadron Tichter, Aleksandr 30
34  Master (45-54) 199117 /187311 OBYC Lorson, Pedro 32
36  Apprentice Master (35-44) 153399 N A Hagger, Graham 33
37  Master (45-54) 209621 Glen Wild Lake Sailing Club Balch, Howard 35
37  Apprentice Master (35-44) 131614 Breakwater Yacht Club Gruzen, Rachel 34
[39/DNS]  Grand Master (55-64) 155200 Harlem Yacht Club Swanton, Philip DNS
[40/OCS]  Master (45-54) 200528 Cedar Point Yacht Club Sakai, Ryosuke OCS
Race 2
Date: 07/17/16 wx
Position Subdivision Sail Club Name Finish Penalty
Master (45-54) 205472 Riverside Yacht Club Mcgrath, Lawrence 1
Master (45-54) 204462 Barrie Yacht Club Wachholz, Patrick 2
Grand Master (55-64) 210173 AYC NYYC Fillion, Jean 4
Master (45-54) 209333 Fishing Bay Yacht Club Brewer, Charlie 3
Great Grand Master (65 ) 189811 Sail Newport Seidenberg, Peter 7
Grand Master (55-64) 182399 SPYC Landt, Tim 6
Master (45-54) 208838 RYA Matan, Mike 5
10  Grand Master (55-64) 209073 CPYC Hughes, Britt 9
[10]  Master (45-54) 194063 Bay Head Yacht Club Dickson, Glen 8
12  Master (45-54) 200528 Cedar Point Yacht Club Sakai, Ryosuke 10
13  Master (45-54) 199804 CPYC Beckwith, Jeff 11
14  Master (45-54) 209702 Severn Sailing Association Parramore, Michael 12
15  Great Grand Master (65 ) 208095 Cold Spring Harbor Beach Club Hewitt, Lindsay 15
15  Grand Master (55-64) 204824 CPYC Doherty, Matt 14
16  Apprentice Master (35-44) 166971 Monmouth Boat Club Henkel, Chris 13
17  Great Grand Master (65 ) 193364 CPYC Gitelson, Amnon 17
17  Grand Master (55-64) 178857 Severn Sailing Association Glass 16
18  Great Grand Master (65 ) 199552 Brant Beach YC Hahl, Don 18
20  Grand Master (55-64) 199652 Severn Sailing Association Lawson, Bill 19
21  Grand Master (55-64) 162020 Sayville YC Cremer, Ted 20
23  Grand Master (55-64) 178616 Naraskatuck Blanco, Bob 22
23  Master (45-54) 101606 Nyack Boat Club Wood, Rick 21
25  Grand Master (55-64) 167488 SYC Klingler, Todd 24
26  Grand Master (55-64) 199139 Brant Beach YC Russom, Dennis 25
26  Apprentice Master (35-44) 140787 N A Gontcharova, Nataliya 23
27  Great Grand Master (65 ) 204415 Maurice River Yacht Club Drake, Britt 27
[27]  Grand Master (55-64) 174013 Water Rats SLSC Roberts, Richard 26
30  Master (45-54) 179134 Dunn, Brad 28
31  Master (45-54) 199560 Narrasketuck YC Seckler, Frank 29
[32]  Grand Master (55-64) 177156 Laser District 8 Terry, Robert 31
33  Apprentice Master (35-44) 162028 PRSA Gal, Csilla 30
[35]  Apprentice Master (35-44) 183756 Douglaston Yacht Squadron Tichter, Aleksandr 32
36  Master (45-54) 209621 Glen Wild Lake Sailing Club Balch, Howard 34
36  Apprentice Master (35-44) 153399 N A Hagger, Graham 33
37  Master (45-54) 199117 /187311 OBYC Lorson, Pedro 35
39  Apprentice Master (35-44) 131614 Breakwater Yacht Club Gruzen, Rachel 36
39/DNS  Grand Master (55-64) 155200 Harlem Yacht Club Swanton, Philip DNS
Race 3
Date: 07/17/16 wx
Position Subdivision Sail Club Name Finish Penalty
Great Grand Master (65 ) 189811 Sail Newport Seidenberg, Peter 3
Master (45-54) 209333 Fishing Bay Yacht Club Brewer, Charlie 1
Master (45-54) 208838 RYA Matan, Mike 2
Grand Master (55-64) 210173 AYC NYYC Fillion, Jean 4
Grand Master (55-64) 174013 Water Rats SLSC Roberts, Richard 5
Grand Master (55-64) 209073 CPYC Hughes, Britt 7
Master (45-54) 194063 Bay Head Yacht Club Dickson, Glen 6
Grand Master (55-64) 162020 Sayville YC Cremer, Ted 8
12  Master (45-54) 200528 Cedar Point Yacht Club Sakai, Ryosuke 10
12  Apprentice Master (35-44) 166971 Monmouth Boat Club Henkel, Chris 9
13  Master (45-54) 205472 Riverside Yacht Club Mcgrath, Lawrence 11
14  Grand Master (55-64) 178857 Severn Sailing Association Glass 13
[14]  Master (45-54) 204462 Barrie Yacht Club Wachholz, Patrick 12
16  Grand Master (55-64) 199139 Brant Beach YC Russom, Dennis 15
16  Master (45-54) 101606 Nyack Boat Club Wood, Rick 14
18  Grand Master (55-64) 177156 Laser District 8 Terry, Robert 17
[19]  Grand Master (55-64) 204824 CPYC Doherty, Matt 18
19  Apprentice Master (35-44) 140787 N A Gontcharova, Nataliya 16
20  Great Grand Master (65 ) 193364 CPYC Gitelson, Amnon 20
20  Grand Master (55-64) 178616 Naraskatuck Blanco, Bob 19
21  Great Grand Master (65 ) 208095 Cold Spring Harbor Beach Club Hewitt, Lindsay 21
[23]  Grand Master (55-64) 199652 Severn Sailing Association Lawson, Bill 22
25  Master (45-54) 199804 CPYC Beckwith, Jeff 23
[26]  Great Grand Master (65 ) 199552 Brant Beach YC Hahl, Don 26
26  Master (45-54) 179134 Dunn, Brad 24
27  Master (45-54) 209702 Severn Sailing Association Parramore, Michael 25
30  Grand Master (55-64) 167488 SYC Klingler, Todd 29
30  Apprentice Master (35-44) 162028 PRSA Gal, Csilla 27
31  Apprentice Master (35-44) 183756 Douglaston Yacht Squadron Tichter, Aleksandr 28
33  Master (45-54) 199560 Narrasketuck YC Seckler, Frank 31
33  Apprentice Master (35-44) 153399 N A Hagger, Graham 30
34  Master (45-54) 209621 Glen Wild Lake Sailing Club Balch, Howard 32
35  Master (45-54) 199117 /187311 OBYC Lorson, Pedro 33
37  Apprentice Master (35-44) 131614 Breakwater Yacht Club Gruzen, Rachel 34
[38/OCS]  Great Grand Master (65 ) 204415 Maurice River Yacht Club Drake, Britt OCS
39/DNS  Grand Master (55-64) 155200 Harlem Yacht Club Swanton, Philip DNS
[39/OCS]  Grand Master (55-64) 182399 SPYC Landt, Tim OCS
Race 4
Date: 07/17/16 wx
Position Subdivision Sail Club Name Finish Penalty
Great Grand Master (65 ) 189811 Sail Newport Seidenberg, Peter 1
Grand Master (55-64) 210173 AYC NYYC Fillion, Jean 3
Master (45-54) 209333 Fishing Bay Yacht Club Brewer, Charlie 2
Master (45-54) 194063 Bay Head Yacht Club Dickson, Glen 4
Grand Master (55-64) 209073 CPYC Hughes, Britt 6
Master (45-54) 200528 Cedar Point Yacht Club Sakai, Ryosuke 5
Grand Master (55-64) 174013 Water Rats SLSC Roberts, Richard 7
10  Grand Master (55-64) 199652 Severn Sailing Association Lawson, Bill 9
10  Master (45-54) 204462 Barrie Yacht Club Wachholz, Patrick 8
12  Master (45-54) 208838 RYA Matan, Mike 10
13  Grand Master (55-64) 204824 CPYC Doherty, Matt 12
13  Master (45-54) 205472 Riverside Yacht Club Mcgrath, Lawrence 11
14  Great Grand Master (65 ) 208095 Cold Spring Harbor Beach Club Hewitt, Lindsay 14
14  Grand Master (55-64) 182399 SPYC Landt, Tim 13
16  Great Grand Master (65 ) 193364 CPYC Gitelson, Amnon 16
17  Master (45-54) 199804 CPYC Beckwith, Jeff 15
18  Grand Master (55-64) 178857 Severn Sailing Association Glass 17
21  Grand Master (55-64) 178616 Naraskatuck Blanco, Bob 20
21  Master (45-54) 101606 Nyack Boat Club Wood, Rick 19
[21]  Apprentice Master (35-44) 166971 Monmouth Boat Club Henkel, Chris 18
23  Great Grand Master (65 ) 199552 Brant Beach YC Hahl, Don 23
23  Grand Master (55-64) 162020 Sayville YC Cremer, Ted 22
23  Master (45-54) 179134 Dunn, Brad 21
27  Great Grand Master (65 ) 204415 Maurice River Yacht Club Drake, Britt 27
27  Apprentice Master (35-44) 183756 Douglaston Yacht Squadron Tichter, Aleksandr 24
[28]  Master (45-54) 209702 Severn Sailing Association Parramore, Michael 26
28  Apprentice Master (35-44) 162028 PRSA Gal, Csilla 25
29  Grand Master (55-64) 177156 Laser District 8 Terry, Robert 28
[30]  Grand Master (55-64) 199139 Brant Beach YC Russom, Dennis 29
[33]  Grand Master (55-64) 167488 SYC Klingler, Todd 32
[33]  Apprentice Master (35-44) 140787 N A Gontcharova, Nataliya 30
34  Apprentice Master (35-44) 153399 N A Hagger, Graham 31
35  Master (45-54) 199117 /187311 OBYC Lorson, Pedro 33
36  Master (45-54) 209621 Glen Wild Lake Sailing Club Balch, Howard 34
39/DNS  Grand Master (55-64) 155200 Harlem Yacht Club Swanton, Philip DNS
[40/DNF]  Master (45-54) 199560 Narrasketuck YC Seckler, Frank DNF
[41/DNF]  Apprentice Master (35-44) 131614 Breakwater Yacht Club Gruzen, Rachel DNF
Race 5
Date: 07/17/16 wx
Position Subdivision Sail Club Name Finish Penalty
Grand Master (55-64) 209073 CPYC Hughes, Britt 1
Great Grand Master (65 ) 189811 Sail Newport Seidenberg, Peter 4
Grand Master (55-64) 210173 AYC NYYC Fillion, Jean 3
Master (45-54) 209333 Fishing Bay Yacht Club Brewer, Charlie 2
Master (45-54) 208838 RYA Matan, Mike 5
Master (45-54) 204462 Barrie Yacht Club Wachholz, Patrick 6
Grand Master (55-64) 182399 SPYC Landt, Tim 8
Master (45-54) 194063 Bay Head Yacht Club Dickson, Glen 7
10  Great Grand Master (65 ) 208095 Cold Spring Harbor Beach Club Hewitt, Lindsay 10
11  Master (45-54) 205472 Riverside Yacht Club Mcgrath, Lawrence 9
13  Grand Master (55-64) 199139 Brant Beach YC Russom, Dennis 12
13  Master (45-54) 200528 Cedar Point Yacht Club Sakai, Ryosuke 11
14  Grand Master (55-64) 204824 CPYC Doherty, Matt 13
15  Grand Master (55-64) 162020 Sayville YC Cremer, Ted 14
17  Grand Master (55-64) 199652 Severn Sailing Association Lawson, Bill 16
18  Great Grand Master (65 ) 193364 CPYC Gitelson, Amnon 18
18  Apprentice Master (35-44) 166971 Monmouth Boat Club Henkel, Chris 15
19  Master (45-54) 199804 CPYC Beckwith, Jeff 17
20  Grand Master (55-64) 177156 Laser District 8 Terry, Robert 19
22  Master (45-54) 199117 /187311 OBYC Lorson, Pedro 20
22  Grand Master (55-64) 174013 Water Rats SLSC Roberts, Richard 21
24  Grand Master (55-64) 167488 SYC Klingler, Todd 23
24  Master (45-54) 101606 Nyack Boat Club Wood, Rick 22
26  Great Grand Master (65 ) 199552 Brant Beach YC Hahl, Don 26
27  Master (45-54) 209702 Severn Sailing Association Parramore, Michael 25
27  Apprentice Master (35-44) 131614 Breakwater Yacht Club Gruzen, Rachel 24
[30]  Grand Master (55-64) 178857 Severn Sailing Association Glass 29
30  Apprentice Master (35-44) 140787 N A Gontcharova, Nataliya 27
31  Apprentice Master (35-44) 183756 Douglaston Yacht Squadron Tichter, Aleksandr 28
31  Great Grand Master (65 ) 204415 Maurice River Yacht Club Drake, Britt 31
[32]  Master (45-54) 179134 Dunn, Brad 30
34  Master (45-54) 209621 Glen Wild Lake Sailing Club Balch, Howard 32
39/DNS  Grand Master (55-64) 155200 Harlem Yacht Club Swanton, Philip DNS
[39/DNS]  Grand Master (55-64) 178616 Naraskatuck Blanco, Bob DNS
40/DNS  Master (45-54) 199560 Narrasketuck YC Seckler, Frank DNS
[41/DNF]  Apprentice Master (35-44) 162028 PRSA Gal, Csilla DNF
[41/DNS]  Apprentice Master (35-44) 153399 N A Hagger, Graham DNS
Race 6
Date: 07/17/16 wx
Position Subdivision Sail Club Name Finish Penalty
Great Grand Master (65 ) 189811 Sail Newport Seidenberg, Peter 2
Master (45-54) 194063 Bay Head Yacht Club Dickson, Glen 1
Grand Master (55-64) 210173 AYC NYYC Fillion, Jean 4
Master (45-54) 205472 Riverside Yacht Club Mcgrath, Lawrence 3
Master (45-54) 208838 RYA Matan, Mike 5
Great Grand Master (65 ) 193364 CPYC Gitelson, Amnon 8
Grand Master (55-64) 182399 SPYC Landt, Tim 7
Master (45-54) 204462 Barrie Yacht Club Wachholz, Patrick 6
10  Grand Master (55-64) 204824 CPYC Doherty, Matt 9
[11]  Grand Master (55-64) 209073 CPYC Hughes, Britt 10
13  Grand Master (55-64) 199139 Brant Beach YC Russom, Dennis 12
13  Master (45-54) 101606 Nyack Boat Club Wood, Rick 11
14  Great Grand Master (65 ) 208095 Cold Spring Harbor Beach Club Hewitt, Lindsay 14
14  Grand Master (55-64) 162020 Sayville YC Cremer, Ted 13
17  Master (45-54) 200528 Cedar Point Yacht Club Sakai, Ryosuke 15
18  Grand Master (55-64) 174013 Water Rats SLSC Roberts, Richard 17
19  Great Grand Master (65 ) 199552 Brant Beach YC Hahl, Don 19
19  Grand Master (55-64) 199652 Severn Sailing Association Lawson, Bill 18
19  Apprentice Master (35-44) 166971 Monmouth Boat Club Henkel, Chris 16
22  Grand Master (55-64) 178857 Severn Sailing Association Glass 21
[22]  Master (45-54) 209333 Fishing Bay Yacht Club Brewer, Charlie 20
24  Grand Master (55-64) 167488 SYC Klingler, Todd 23
24  Master (45-54) 209702 Severn Sailing Association Parramore, Michael 22
[27]  Master (45-54) 199804 CPYC Beckwith, Jeff 25
27  Apprentice Master (35-44) 140787 N A Gontcharova, Nataliya 24
29  Grand Master (55-64) 177156 Laser District 8 Terry, Robert 28
29  Master (45-54) 179134 Dunn, Brad 27
29  Apprentice Master (35-44) 131614 Breakwater Yacht Club Gruzen, Rachel 26
31  Master (45-54) 199117 /187311 OBYC Lorson, Pedro 29
33  Apprentice Master (35-44) 183756 Douglaston Yacht Squadron Tichter, Aleksandr 30
34  Master (45-54) 209621 Glen Wild Lake Sailing Club Balch, Howard 32
34  Apprentice Master (35-44) 162028 PRSA Gal, Csilla 31
38/OCS  Great Grand Master (65 ) 204415 Maurice River Yacht Club Drake, Britt OCS
39/DNS  Grand Master (55-64) 155200 Harlem Yacht Club Swanton, Philip DNS
39/DNS  Grand Master (55-64) 178616 Naraskatuck Blanco, Bob DNS
40/DNS  Master (45-54) 199560 Narrasketuck YC Seckler, Frank DNS
41/DNS  Apprentice Master (35-44) 153399 N A Hagger, Graham DNS
Race 7
Date: 07/17/16 wx
Position Subdivision Sail Club Name Finish Penalty
Master (45-54) 205472 Riverside Yacht Club Mcgrath, Lawrence 1
Master (45-54) 204462 Barrie Yacht Club Wachholz, Patrick 2
Grand Master (55-64) 209073 CPYC Hughes, Britt 4
Master (45-54) 194063 Bay Head Yacht Club Dickson, Glen 3
[6]  Grand Master (55-64) 210173 AYC NYYC Fillion, Jean 5
Grand Master (55-64) 204824 CPYC Doherty, Matt 6
Grand Master (55-64) 199139 Brant Beach YC Russom, Dennis 7
Grand Master (55-64) 182399 SPYC Landt, Tim 8
11  Grand Master (55-64) 199652 Severn Sailing Association Lawson, Bill 10
11  Master (45-54) 209333 Fishing Bay Yacht Club Brewer, Charlie 9
12  Great Grand Master (65 ) 199552 Brant Beach YC Hahl, Don 12
13  Master (45-54) 199804 CPYC Beckwith, Jeff 11
14  Great Grand Master (65 ) 193364 CPYC Gitelson, Amnon 14
15  Master (45-54) 209702 Severn Sailing Association Parramore, Michael 13
16  Grand Master (55-64) 174013 Water Rats SLSC Roberts, Richard 15
19  Grand Master (55-64) 167488 SYC Klingler, Todd 18
19  Master (45-54) 200528 Cedar Point Yacht Club Sakai, Ryosuke 17
19  Apprentice Master (35-44) 166971 Monmouth Boat Club Henkel, Chris 16
20  Grand Master (55-64) 178857 Severn Sailing Association Glass 19
21  Great Grand Master (65 ) 208095 Cold Spring Harbor Beach Club Hewitt, Lindsay 21
23  Apprentice Master (35-44) 140787 N A Gontcharova, Nataliya 20
25  Master (45-54) 179134 Dunn, Brad 23
25  Apprentice Master (35-44) 131614 Breakwater Yacht Club Gruzen, Rachel 22
26  Grand Master (55-64) 177156 Laser District 8 Terry, Robert 25
27  Apprentice Master (35-44) 162028 PRSA Gal, Csilla 24
29  Apprentice Master (35-44) 183756 Douglaston Yacht Squadron Tichter, Aleksandr 26
38/DNS  Great Grand Master (65 ) 204415 Maurice River Yacht Club Drake, Britt DNS
[38/BFD]  Great Grand Master (65 ) 189811 Sail Newport Seidenberg, Peter BFD
39/DNS  Grand Master (55-64) 155200 Harlem Yacht Club Swanton, Philip DNS
39/DNS  Grand Master (55-64) 178616 Naraskatuck Blanco, Bob DNS
[39/BFD]  Grand Master (55-64) 162020 Sayville YC Cremer, Ted BFD
[40/DNF]  Master (45-54) 208838 RYA Matan, Mike DNF
[40/DNF]  Master (45-54) 101606 Nyack Boat Club Wood, Rick DNF
40/DNS  Master (45-54) 199560 Narrasketuck YC Seckler, Frank DNS
[40/DNS]  Master (45-54) 209621 Glen Wild Lake Sailing Club Balch, Howard DNS
[40/DNS]  Master (45-54) 199117 /187311 OBYC Lorson, Pedro DNS
41/DNS  Apprentice Master (35-44) 153399 N A Hagger, Graham DNS
Regatta Registration, Payment and Scoring
© 2017 RegattaTech.com.
All rights reserved.
Contact us: email info@regattatech.com, call 214-457-7687, Facebook Facebook Twitter Twitter